سر رضایی دریافت فوتبال استقلال استقلال

سر: رضایی دریافت فوتبال استقلال استقلال کنفدراسیون آسیا اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی تشنج مسکن با داروی مشاوران املاک!

” این قیمتی که شما روی ملک گذاشتی مال سه ماه پیشه، الان مظنه تکون خورده، من متری نیم میلیون بالاتر می‌فروشم به شرطی که متری ۲۵۰ تومنش به خودم برسه”.

تشنج مسکن با داروی مشاوران املاک!

تشنج مسکن با داروی مشاوران املاک!

عبارات مهم : ایران

این قیمتی که شما روی ملک گذاشتی مال سه ماه پیشه، الان مظنه تکون خورده، من متری نیم میلیون بالاتر می فروشم به شرطی که متری ۲۵۰ تومنش به خودم برسه”.

به گزارش ایسنا، مشاهدات میدانی حاکی از آن است که رشد قیمت مسکن در اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ به بالاترین حد خود طی شش سال اخیر رسیده هست. کنار یکی از فروشندگان منزل کلنگی که با مشاور املاک تماس گرفته نشسته ام. از آن طرف خط صدایی شنیده می شود که قیمت مسکن را با توجه به رونق سفته بازی در این بازار تعیین می کند: “من خیرخواه شما هستم. اگه الان با این قیمت بفروشی یک ماه دیگه عین خونه ی خودت رو باید حدود ۱۰۰ میلیون بالاتر بخری، یه خیر به ما بده، خونه ات رو به قیمت خوب می فروشم. خونه ی شما ۱۸۰ متره، یعنی اگه متری نیم میلیون بالاتر برات بفروشم ۹۰ میلیون به نفعت میشه؛ ۴۰ تومنش رو به من بده ۵۰ تومن مال خودت”.

اوج گیری تا ۷۰ درصد قیمت مسکن

تشنج مسکن با داروی مشاوران املاک!

نیمه ی دوم اردیبهشت ماه امسال مسکن یکباره اوج گرفت. به اذعان حسام عقبایی ـ نایب رییس اتحادیه املاک ـ قیمت مسکن طی ۱۵ روز دوم اردیبهشت ماه در بعضی نقاط پایتخت کشور عزیزمان ایران تا ۷۰ درصد رشد نقطه به نقطه را تجربه کرد که با شروع ماه رمضان مجددا دچار افت شد. پرش ۴۰ تا ۷۰ درصدی قیمت مسکن شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران در اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ نسبت به ماه مشابه سال قبل در حالی رقم خورد که این میانگین در فروردین ماه ۲۹.۵ درصد بود. بررسی عوامل تاثیرگذار بر تشنج ماهیانه ی ملک در پایتخت به کوچ متقاضیان از بازارهای طلا و دلار به سمت مسکن مربوط می شود.

نقش مشاوران در گرانی ملک

” این قیمتی که شما روی ملک گذاشتی مال سه ماه پیشه، الان مظنه تکون خورده، من متری نیم میلیون بالاتر می‌فروشم به شرطی که متری ۲۵۰ تومنش به خودم برسه”.

“این منطقه خوش فروشه، اگه یه کم روی این فایل کار کنیم، می تونیم بهتر بفروشیم”. عامل سوم تورم زا در بازار ملک به واکنش‌ها بعضی واسطه های ملکی برمی گردد که با آگاهی از شلوغ ترین ماه بازار مسکن طی حداقل شش سال اخیر، به عنوان مشوق گرانی عمل کردند. بعضی مشاوران املاک که عقبایی مدعی است جواز کسب ندارند، در مناطق پرمشتری تهران، فروشندگان را به ارایه قیمت های بالاتر سوق می دهند و تورم انتظاری در بازار ملک را عامل توجیه کننده ی این واکنش‌ها می دانند. ولی واقعیت ماجرا چیز دیگری است.

بررسی تعداد معاملات مسکن پایتخت طی شش سال اخیر حاکی از آن است که اردیبهشت ماه یکی از پرتقاضاترین ماه ها در بازار مسکن بوده هست. امسال با توجه به تاثیرپذیری مسکن از التهاب بازارهای موازی، این تقاضا نمود بیشتری پیدا کرد و هجوم مشتریان آپارتمان منجر به زیاد کردن قیمت به بالاتر از میانگین سالیانه شد. ولی آینده نگری می شود این تب در ماه های آینده به تدریج فروکش کند و میانگین رشد قیمت مسکن به محدوده ۳۰ درصد برگردد.

آنها که از آب گل آلود ماهی می گیرند

تشنج مسکن با داروی مشاوران املاک!

عوامل دیگری هم از جمله کمبود عرضه طی شش سال اخیر و نبود سیاست های تعدیل کننده از جمله مالیات بر منزل های خالی در گرانی یکباره منزل ی آرزوها در اردیبهشت ماه نقش داشتند ولی در این بین کم نیستند بنگاهی هایی که ماهی های درشت از این آب گل آلود صید می کنند. اتحادیه املاک هم کماکان سکوت پیشه کرده و نقش خود را اخیرا به ارایه ی آمار تعداد معاملات تنزل داده است.

علت نابسامانی بازار مسکن چیست؟

” این قیمتی که شما روی ملک گذاشتی مال سه ماه پیشه، الان مظنه تکون خورده، من متری نیم میلیون بالاتر می‌فروشم به شرطی که متری ۲۵۰ تومنش به خودم برسه”.

دبیر کانون انبوه سازان می گوید: مسکن تنها کالایی بود که طی شش سال اخیر گران نشد ولی با انباشت تقاضا در این بازار طی دو سه ماه اخیر قیمت آن به یکباره جهش کرد. دامن زدن مشاوران املاک به اوضاع فعلی، رکود ساخت و ساز، زیاد کردن هزینه های تولید، غیر قابل اجرا شدن قانون پیش فروش و بی توجهی به قانون اصلاح فضای کسب و کار، عوامل مهم این گرانی بوده است.

فرشید پورحاجت با اشاره به تاثیر قیمت زمین بر روی قیمت مسکن بیان می کند: مالکان زمین نقش تعیین کننده در رشد قیمت آپارتمان طی ماه های اخیر داشته اند. هم اکنون در مناطق نشانه ساخت و ساز با کمبود زمین مواجهیم و این باعث شده است مشاوران املاک به خاطر این که کسب و کار خودشان را رونق بدهند به مالکان پیشنهاد ارایه قیمت های اوج می دهند که متاسفانه به زیاد کردن قیمت مسکن دامن زده هست. زمین در مناطق شهری کمیاب شده است و این عنوان را هم مالکان و هم مشاوران املاک خوب می دانند. بنابراین تلاش می کنند املاک کلنگی را به بالاترین قیمت بفروشند.

تشنج مسکن با داروی مشاوران املاک!

مشاوران متخلف جواز کسب ندارند

از سوی دیگر نایب رییس اتحادیه املاک با اذعان به وجود تخلف در صنف مشاوران املاک می گوید: من کتمان نمی کنم که در مشاوران املاک تخلف صورت می گیرد. در تمامی مشاغل و حرف احتمال وجود تخلف وجوددارد. کما این که ممکن است دکتر یا حتی خبرنگار متخلف هم داشته باشیم ولی این که بگوییم عموم مشاوران املاک، افرادی خاطی و متخلف هستند این گونه نیست و غالب مشاوران افراد شرافمتمندی هستند.

حسام عقبایی بیان می کند: عموم مشاوران به دنبال این هستند که قیمت مدنظر خریدار و فروشنده را به هم نزدیک کنند. هنر مشاور املاک این است که ملک را به قیمت واقعی آن روز بفروشد. ممکن است بعضی مشاوران به فروشنده بگویند اکازیون فروخیتم یا به خریدار بگویند اکازیون خریدیم. ولی شرافتمندانه ترین کار این است که مشاور املاک با توجه به قیمت واقعی روز هر منطقه به خریدار و فروشنده خدمات ارایه دهد. عمده کسانی که فروشندگان را ترغیب به ارایه قیمت های کاذب می کنند فاقد جواز کسب هستند و در صورتی که این گزارش ها به اتحادیه برسد با آنها برخورد می کنیم. هرچند طی حدود ۲۰ سال که من در اتحادیه حضور دارم هنوز چنین شکایتی به دست ما نرسیده است.

عقبایی هم چنین آینده نگری کرد که بازار مسکن در ماه های پیش رو به تعادل برسد و میانگین رشد قیمت آن به میانگین ۳۰ درصد برگردد. او گفت: تا آخرهای تابستان شاهد کم کردن تدریجی قیمت مسکن خواهیم بود ولی از حدود ۳۰ درصد رشد سالیانه پایین تر نمی آید.

خطر رکود تورمی در انتظار بازار مسکن

بخش مسکن بیش از پنج سال رکود ساخت و ساز و معاملات را تجربه می کند. از سه ماهه نهایی سال ۱۳۹۶ همزمان با زیاد کردن نسبی معاملات، قیمت های قطعی شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران تا ۴۱ درصد زیاد کردن نشان داد. میانگین قیمت مسکن شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز در اسفندماه ۲۶ درصد نسبت ماه مشابه سال قبل از آن زیاد کردن یافت. سپس در فروردین ماه که معمولا تعداد معاملات پایین می آید شاهد کم کردن ۶.۳ درصدی معاملات پایتخت کشور عزیزمان ایران بودیم ولی میانگین قیمت ها نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۹.۵ درصد رشد کرد در منطقه ۵ به عنوان پرفروش ترین منطقه شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران میانگین قیمت سالیانه ۴۷ درصد زیاد کردن یافت.

با این که هنوز آمار رسمی بانک مرکزی از اوضاع بازار مسکن شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران در اردیبهشت ماه ارایه نشده، اتحادیه املاک گزارش داده که در این ماه حدود ۲۱ هزار مورد خرید و فروش مسکن در شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران انجام شده است که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷ درصد زیاد کردن یافته هست. این در حالی است که مشاهدات میدانی از رشد ۴۰ تا ۷۰ درصد قیمت ها در مناطق پرمشتری شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران حکایت دارد. یعنی قیمت تورم مسکن به عدد بی سابقه حدود ۴۰ درصد بالاتر از میانگین تورم عمومی رسیده و احتمالا ادامه ی این اوضاع به رکود تورمی در بازار مسکن منتج خواهد شد.

واژه های کلیدی: ایران | بازار | اردیبهشت | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs